Günübirlik GLASGOW

İskoçya’nın en büyük kenti Glasgow. Turistik açıdan çok cazip bir şehir diyemeyeceğim (Edinburgh gibi, sokaklarında dolanırken “ayayayyyy çok güzeeel, hiiiii nefiiis” gibisinden sesler çıkarttırmıyor insana) ve fakat yine de sempatik 🙂 Daha “büyük şehir” hissi var. Edinburgh’da kalırken sabah gidip akşam döndük ve tam dozunda yetti bize – şehri şöyle bir görmek, biraz alışveriş ve biraz da keyif yapmak için. Araya birkaç müze karıştırmak isterseniz de yine de yeter.

Hafta içi sabahları her 20 dakikada bir tren var Edinburgh’dan Glasgow Queen Station’a (ki bizim gibi günübirlik giderseniz Main Station’ı pas geçip direk Queen Station’a gitmenizi tavsiye edeceğim; şehrin en civcivli yerinde inmiş oluyorsunuz). Edinburgh’da ilk durak olan Waverley Station’dan bindik trene; oteldeki tatlı resepsiyonist teyze bize daha yakın olan Hay Station ikinci durak olduğu için yoğun saatlerde yer kalmayabileceğini söyleyince onu dinleyelim, dedik. Hoş gerçi hiç kalabalık değildi tren ama daha popüler saate denk gelen olursa ben söylemiş olayım 🙂

Bilet fiyatları güne ve saate göre değişebiliyor; biz gidiş-dönüş üç kişilik grup bileti için toplam 25 pound ödedik.
img_1677

Trende ücretsiz internet var. Harika çalışmıyor ama harita download etmeme falan yetti.

50 dakika sürüyor yol. Bunun 20 dakikasını makyaja ayıran çapraz koltuk komşum aşağıda :PProcessed with Snapseed.

İstasyondan çıkınca gayet kalabalık George Square‘desiniz. Biz (geri gelmek üzere) buradan sola dönüp, biraz yürüyüp bir arka paralel olan Cathedral Street‘e geçtik – katedralden başlayalım turumuza, dedik 🙂 Sağlı sollu kuru üniversite binalarıyla bayağı sıkıcı görüntülü bir cadde bu :\

img_0407k
Cathedral Street (Katedral Caddesi)

Katedrali görünce gözümüz gönlümüz hoş olup içimiz açılmaya başladı 🙂
glasgow-cathedral-photo-by-gezidil
7.yy’da Strathclyde Britanya Krallığı’nın ilk piskoposu olan Aziz Mungo’nun burada gömülü olduğu söyleniyor. Tahmini 12.yy sonlarında buraya katedral yapımına başlanmasının sebebi de bu. High Kirk of Glasgow ve St.Mungo’s Cathedral olarak da bilinen Glasgow Cathedral, günümüzde işlevini devam ettiren bir kilise.
Giriş ücretsiz.
Ziyarete açık olduğu saatler:
Ekim-Mart: Pazartesi-Cumartesi 10:00-16:00, Pazar 13:00-16.00.
Nisan-Eylül: Pazartesi-Cumartesi 9:30-17:30, Pazar 13:00-17:00.
glasgow-cathedral-photo2-by-gezidil

Katedral ziyaretimiz sonrasında Castle Street‘den aşağı yürüdük, ileride ad değiştirip High Street oluyor bu cadde. Aşağıdaki muhteşem duvar buradan!
glasgow-streetart-01-photo-by-gezidil
Ressamı: Smug diye de bilinen Sam Bates- Glasgow’da yaşayan Avustralyalı bir graffiti sanatçısı. Tasvir edilen de, öğrenciler tarafından taşlanarak yere düşüp hareketsiz kalan kuşu yerden alıp seven (Aziz) Mungo hikayesi. Öldü diye düşünülen kuş bunun üzerine uçuyor ve bunu gören halk olayı “mucize” olarak adlandırıyor.

George Street‘e dönünce cıvıltı başladı yavaştan. Hem insan cıvıltısı, hem de annemin demesiyle “oh bizim güzel binalar başladı” :))
img_0439r

Ve bundan sonrasının çoğunluğu alışveriş, etraf seyir, kahve ve yemek oldu bizim için 🙂 Dedim ya, çok turistik bir yer değil Glasgow. Queen Street, Argyl Street arşınlandıktan sonra St.Enoch Alışveriş Merkezi de şöyle bir turlanıp temiz, güzel tuvaletlerinde ihtiyaç molası verildi. En sevdiğimiz caddesi yemek sonrası girdiğimiz Buchanan Street oldu; zaten en hareketlisi de bu galiba. Üzerinde Michael Kors, The North Face, vs mağazalar ve cafeler var; trafiğe kapalı bir cadde.Processed with Snapseed.

Cadde üzerindeki Starbucks’da cadde seyirli bir kahve molası verildi. Gözüme takılan en bomba ikili aşağıda :)Processed with Snapseed.

Caddede yürürken kafanızı sağdaki soldaki küçük sokaklara uzatmayı da atlamayın, aşağıdaki gibi tatlı görüntülerle karşılaşabiliyorsunuz :)Processed with Snapseed.

Buchanan Galleries, Sauchiehall Street ve civarı da arşınlandıktan sonra kısa bir yemek molası verilip 20:00 treniyle dönüldü Edinburgh’mıza 🙂

Detaylı rehber olarak kullanabileceğiniz EDINBURGH gezi yazım için lütfen tıklayın.

Başka gezilerde görüşmek üzere 🙂

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s